loading...

آخرین ارسال های انجمن

sina بازدید : 173 پنجشنبه 20 بهمن 1401 نظرات (0)

بهترین مقاصد گردشگری در فصل پاییز

اگر بگوییم صنعت گردشگری تا حدوی وابسته به فصول است سخن گزافی نگفته‌ایم. اگر شما هم اهل سفر و گردشگری باشید قطعا می‌دانید سفر به مناطق گرمسیر در فصل تابستان و مناطق سردسیر در فصل زمستان کار جالبی نیست اما برعکس آن چرا! یعنی اگر شما در تابستان به مناطق سردسیر و در زمستان به مناطق گرمسیر مسافرت کنید تجربه بسیار بهتری از سفر خود خواهید داشت. لیکن در این میان نباید فصول بهار و پاییز را هم از نظر دور داشت. دو فصل تابستان و زمستان اوج گرما و سرما هستند اما فصل‌های بهار و پاییز معمولا فصل‌های معتدل سال محسوب می‌شوند که سفر در آنها چه به مناطق گرمسیر و چه سردسیر می‌تواند لذت‌بخش باشد و در این میان فصل پاییز شاید به دلیل مناظر بکری که در آن می‌توان دید، بیشتر مورد توجه برخی از گردشگران واقع شده است.

 

در واقع بسیاری از نقاط دیدنی همچون بیابان‌ها و کویرها و مناطق پردرخت در پاییز جلوه زیباتری پیدا می‌کنند و مناسب گردشگری هستند به خصوص مناطق پردرخت که به واسطه زرد شدن برگ درختان در این فصل شاید بتوان گفت منظره‌ای رویایی و شاعرانه را پیش چشم گردشگران قرار می‌دهند. این مناظر رویایی مختص کشور خودمان، ایران، نیستند و آنها را در کشورهای دیگر هم می‌توان یافت و به همین دلیل هم هست که قصد داریم در این مقاله برخی از بهترین مقاصد گردشگری در فصل پاییز را هم در ایران و هم در کشورهای دیگر به شما معرفی کنیم.

 

مطلب دیگری که نباید از نظر دور داشت آن است که همانند فصل‌های دیگر، جشن‌های پاییزی و مراسم پاییزی در برخی از کشورها برپا می‌شوند که گردشگران علاوه بر لذت بردن از مناظر پاییزی می‌توانند اوقات خوبی را با شرکت در آنها برای خود رقم بزنند و بالاخره اینکه اگر به سفر پاییزی می‌روید خریدهای پاییزی را هم فراموش نکنید! هر فصلی خرید خاص خودش را دارد و گردشگری که خرید در آن نباشد، اصلا گردشگری نیست!

 

بهترین مقاصد گردشگری در ایران

شاید برای خیلی از ما هزینه کردن برای سفر به کشورهای دیگر تنها برای لذت بردن از مناظر پاییزی مقرون به صرفه نباشد و برای همین هم هست که مقاصد گردشگری داخلی چه برای فصل پاییز و چه فصول دیگر بیشتر مورد توجه هستند. در زیر نگاهی به بهترین مقاصد گردشگری در ایران برای فصل پاییز می‌اندازیم:

 

بندر کنگان در بوشهر

بندری زیبا با ساحلی آرام و بکر در استان بوشهر که می‌تواند یکی از بهترین مقاصد گردشگری در پاییز برای کسانی باشد که از سرمای پاییز گریزانند. این بندر که در استان بوشهر واقع است غروب‌های بسیار زیبایی در پاییز دارد که می‌توانید از دیدن‌شان لذت ببرید.

 

روستای نایبند در طبس

روستایی در دل کویر لوت با منظره‌ای بسیار زیبا از خانه‌های خشتی و نخل‌هایی بلند که رو به کویر قرار گرفته‌اند. در کنار این نخل‌ها، باغ‌های مرکبات و کشتزارهای گندم و جو نیز قرار دارند که در فصل پاییز جلوه بسیار زیبایی پیدا می‌کنند. روستای نایبند همچنین شب‌های پرستاره‌ای دارد که خاص کویر است و چشم هر بیننده‌ای را به خود خیره خواهد کرد.

 

دو رود لرستان

شهری سرسبز در دامنه اشترانکوه در استان لرستان که طبیعتی محسورکننده دارد و در تمام فصول سال زیباست لیکن در فصل پاییز زیبایی‌های آن دو چندان می‌شوند. اگر در فصل پاییز به این شهر سفر می‌کنید حتما سری هم به آبشار بیشه بزنید و از دیدن آن و البته انبوهی از درختان که بر دامنه کوه روییده‌اند و با آن برگ‌های زردشان در فصل پاییز خودنمایی می‌کنند، لذت ببرید.

 

کویر خارتوران در شاهرود

به آن لقب آفریقای ایران را داده‌اند و شاید دلیلش هم تنوع بالای گونه‌های جانوری و گیاهی باشد که در این کویر زندگی می‌کنند. اگر دوست دارید یوزپلنگ و گورخر ایرانی را در کنار دهها گونه جانوری و گیاهی دیگر از نزدیک ببینید، کویر خارتوران باید مقصد بعدی شما برای سفر باشد! شاید برایتان جالب باشد بدانید که این کویر دومین منطقه غنی از نظر ذخایر زیستی در جهان است.

 

روستای افجه

اگر اهل تهران هستید، از مناظر پاییزی لذت می‌برید و زمان زیادی برای گردشگری ندارید، روستای افجه می‌تواند بهترین مقصد برای سفر شما باشد. این روستا در اطراف تهران در منطقه لواسان قرار گرفته و مناظر پاییزی بکری دارد. علاوه بر آن یک حمام قدیمی و چند آبشار هم در اطراف روستا هستند که می‌توانید از دیدن‌شان لذت ببرید.

 

روستای لاویج

در بین کوه‌های البرز قرار گرفته و به خاطر آب گرمش معروف است. روستای لاویج در تابستان و به خاطر همان آب گرمش مورد هجوم گردشگران قرار می‌گیرد اما در فصل پاییز تراکم گردشگران در آن کمتر است و شما می‌توانید نه تنها از آب گرم آن بلکه از هوای مرطوبش در فصل پاییز و منظره ابرهایی که تا میانه کوه‌های اطراف روستا پایین می‌آیند لذت ببرید.

 

روستای فیلبند

دهکده‌ای زیبا با مناظری محسورکننده و ارتفاع 2300 متری از سطح دریا که به دلیل همین ارتفاع آن را بام مازندران نامیده‌اند. این دهکده زیبا گویی با ابرها درآمیخته است و وجود همیشگی مه در آن امری عادی است لیکن میزان این مه در فصل پاییز کمتر است طوری که شما می‌توانید از مناظر بکر دهکده لذت بیشتری ببرید. نگران دسترسی به آن هم نباشید چون با جاده آسفالت به مسیر تهران هراز متصل شده است.

 

پارک جنگلی النگدره در گرگان

اگر اهل پیاده‌روی آن هم در جنگلی انبوه و باشکوه هستید، شاید پارک جنگلی النگدر در گرگان بتواند مقصد خوبی برای سفر شما باشد. آب و هوای پارک، معتدل و کمی رو به سرد است و مسیری برای پیاده‌روی در آن در نظر گرفته شده که باید بگوییم در پاییز و با آن همه برگ‌های زرد، محسور کننده است.

 

مقاصد گردشگری خارج از کشور در فصل پاییز

همانطور که گفتیم برای لذت بردن از مناظر بکر پاییزی نیازی نیست به خارج از کشور سفر کنید اما اگر می‌خواهید مراسم پاییزی و جشن‌های پاییزی کشورهای دیگر را از نزدیک ببینید و بالاخص از انجام خریدهای پاییزی خاص در آنها لذت ببرید باید بگوییم چاره‌ای ندارید مگر اینکه بار و بندیل‌تان را ببندید و آماده یک سفر خارجی شوید! در زیر برخی از بهترین مقاصد گردشگری خارجی در فصل پاییز را به شما معرفی می‌کنیم:

 

آلمان

شهر بایرن در آلمان مناظری بکر و رویایی دارد که در فصل پاییز زیبایی‌شان صدچندان می‌شود. گویی قدم در یکی از آن قصه‌های قدیمی گذاشته‌اید و شاید در نزدیکی آن قلعه یک شوالیه یا یک پری در انتظارتان باشد! اما از این حرف‌ها که بگذریم این شهر به آبجو، پاستیل و کیک جنگل سیاهش نیز معروف است که می‌توانند بخشی از خریدهای پاییزی شما را تشکیل دهند. یادتان باشد از شهر مونیخ هم حتما بازدید کنید. هر ساله در ماه اکتبر (مهرماه) در این شهر جشنواره اکتبر نیز برگزار می‌شود که در آن انواع و اقسام آبجو و مواد غذایی سرو می‌شوند و اجناسی هم به نفع خیریه‌ها به فروش می‌رسد.

 

هند

هند همیشه به خاطر عجایب و قدمت باستانی که دارد یکی از بهترین مقاصد گردشگری در تمام فصول سال بوده است لیکن شاید برایتان جالب باشد در فصل پاییز در این کشور جشنی به نام دیوالی برگزار می‌شود که به آن جشن نور نیز گفته می‌شود چرا که برگزاری جشن اساسا برای القای این مفهوم است که همیشه نور بر تاریکی و خیر بر شر پیروز می‌شود. این جشن 5 روز به طول می‌انجامد و بین ماه‌های مهر و آبان برگزار می‌شود و خبر خوب اینکه این جشنواره در تمام شهرهای هند برگزار می‌شود و برای دیدن آن نیاز به سفر به شهر به خصوصی ندارید.

 

چین

شاید اگر بگوییم چین هم از آن دسته کشورهایی است که قدمتی به اندازه هند دارد، سخن گزافی نگفته باشیم. این کشور به واسطه جاذبه‌های توریستی که دارد همواره مقصدی برای گردشگران بوده است اما اگر در فصل پاییز به آن سفر می‌کنید از جشنواره نیمه پاییز که به آن جشن ماه هم می‌گویند غافل نشوید. قدمت این جشنواره به سلسله یوان در چین باز می‌گردد و در آن می‌توانید از دیدن هزاران فانوس روشن، مراسم رقص اژدها و آتش بازی لذت ببرید. همچنین می‌توانید از بازارهای مختلف آن هم خرید کنید. این جشنواره در شهرهای شانگهای و هانگزو و کشور هنگ‌کنگ برگزار می‌شود.

 

کرواسی

اگر عاشق دیدن مناظر پاییزی هستید به غیر از مقاصد داخلی، می‌توانید کشور کرواسی را به عنوان مقصد سفر خود انتخاب کنید و از دیدن دریاچه جنگلی پلیتویچ با چشم‌اندازی بی‌نظیر از آبشارها و درخت‌هایی با انبوه برگ‌های زرد و قرمز لذت ببرید.

 

روسیه

شاید کمی عجیب به نظر برسد که روسیه به عنوان یک مقصد گردشگری پاییزی انتخاب شده چرا که این کشور اساسا جزء کشورهای سردسیری است و زمستان خیلی سردی دارد و از همین رو گمان می‌رود در فصل پاییز هم سرد باشد. با این حال گفته می‌شود هوای این کشور در فصل پاییز کمی معتدل‌تر است و اگر شما با سرما مشکلی نداشته باشید می‌توانید آن را به عنوان مقصد گردشگری خود انتخاب کنید. موزه ملی هرمیتاژ، کلیسای جامع کازان، کلیسای جامع اسحاق، دژ پتروپل و قصر سن پترزبورگ از جمله مکان‌های دیدنی روسیه با معماری سلطنتی هستند که در انوار طلایی غروب‌های پاییزی در این کشور سلطنتی‌تر هم به نظر می‌رسد.

منبع: ایران‌چارتر

 

 

 

ارسال نظر برای این مطلب


کد امنیتی رفرش

اطلاعات کاربری

  • فراموشی رمز عبور؟
  • نظرسنجی

    سرعت لود سایت برای شما چگونه است؟

    کدهای اختصاصی

    قالب بیان بلاگ تست کد آنلاین کد پرده خوش آمد گویی کد آهنگ کد تغییر پس زمینه وبلاگ شکلک های کامنت گذاری کد نوار پیشرفت کد تبلیغات متنی کد فال کلیکی ساخت کد موزیک آنلاین ساخت کد پاپ آپ کد استایل عکس اموزش افزایش بازدید قالب 404 کد قالب آفلاین کد تبادل پاپ آپ کد افزایش بازدید کد ساعت

    نامبرمکس ، بهترین وبسایت برای خرید شماره مجازی ارزان با کیفیت بالا و دارای نماد اعتماد الکترونیک با پشتیبانی قوی و همیشه آنلاین